1. ΠΑΟΚ 46 2. ΑΕΚ 44 3. Ολυμπιακός 42 Ο Σαββίδης προσπαθεί να πάρει το πρωτάθλημα όσο κυβέρνηση είναι οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ

0
174

Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Super League. Η Ένωση βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 81’ με το γκολ του Ανσαριφάρντ, όμως έφτασε στη νίκη με τα γκολ των Τσιγκρίνσκι (87’) και Γιακουμάκη (90’+3’). Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς ο Ολυμπιακός, λόγω αποβολής του Μποτία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το πρωτάθλημα μετά το ντέρμπι παίρνει μία εντελώς διαφορετική τροπή, καθώς ο Ολυμπιακός βρίσκεται τρίτος, στο -4 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (46 έναντι 42), ενώ η ΑΕΚ με την τεράστια νίκη της πλησίασε στο -2 από την κορυφή.

Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να προκληθεί ένταση.

Το ντέρμπι είχε πολύ ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και λίγες ευκαιρίες. Τίποτα δεν έδειχνε ότι το φινάλε θα είναι τόσο ανατρεπτικό, με τον Ολυμπιακό να προηγείται και να βλέπει μέσα σε λίγα λεπτά τη νίκη να ξεφεύγει μέσα από τα χέρια του και να μεταμορφώνεται σε ήττα! Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν πάρα πολλές, παίχτηκε καλύτερο ποδόσφαιρο σε σχέση με το ματς του Κυπέλλου, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους της.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, χωρίς να τα καταφέρει, να υπερισχύσει την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος. Εάν εξαιρέσει κανείς τα δύο σουτ του Πάρντο στο 25΄ και 40΄, που απόκρουσε ο Τσιντώτας, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κάποια «καθαρή» ευκαιρία για να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τον Μιραλάς στην θέση του σέντερ φορ και τον Πάρντο δεξιά, ενώ ο Οφόε δεν είχε βοήθεια στη μεσαία γραμμή. Η ΑΕΚ «φόρτωσε» τη μεσαία γραμμή, ξεκινώντας τους Μασούντ, Κονέ, Σιμόες, καταφέρνοντας να απορροφήσει τους κραδασμούς.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε διαφορετική εικόνα, με την ΑΕΚ να υπερέχει στη μεσαία γραμμή παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να πιέσουν στο πρώτο πεντάλεπτο. Γρήγορα η ομάδα του Χιμένεθ ανέκτησε τον έλεγχο και στο 58΄ είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία στον αγώνα, με τον Αραούχο να μην καταφέρνει να νικήσει από κοντά τον Προτό.

Απίστευτη ευκαιρία έχασε η ΑΕΚ στο 69΄. Από την κεφαλιά του Μασούντ στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα και πριν περάσει τη γραμμή ο Σισέ ως «από μηχανής θεός» αποσόβησε το βέβαιο γκολ. Σειρά του Ολυμπιακού να «αγγίξει» το γκολ στο 81΄, με τον Τσιντώτα να κάνει την απόκρουση του αγώνα σε πλασέ του Μάριν. Από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Φορτούνης, οι κόντρες ευνόησαν τον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με το 13ο του γκολ στο πρωτάθλημα έδειχνε ότι θα έκρινε το ντέρμπι, σημειώνοντας το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι», όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 87΄ από σύγχυση στα καρέ των Πειραιωτών, ο Τσιγκρίνσκι βρήκε τον τρόπο να «εκτελέσει» από κοντά τον Προτό και να ισοφαρίσει, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιακουμάκης, που είχε μπει στο ματς στο 85΄, έφερε τα πάνω κάτω στο ματς με κοντινό πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι σε τρεις ημέρες, στο ΟΑΚΑ (7/02), στον επαναληπτικό των προημιτελικών του Κυπέλλου (0-0 το πρώτο ματς).

**Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας αφού πέρασε νικηφόρα από τους Ζωσιμάδες (ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 1-3), ανοίγοντας το σκορ με γκολ οφσάιντ του Πέλκα. Επεισόδια και… ντου από οπαδούς του ΠΑΟΚ πριν από την έναρξη του αγώνα.

Στη Λαμία, η ομώνυμη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Ατρόμητο (Λαμία – Ατρόμητος 1-1), ενώ στη Λειβαδιά, ο Λεβαδειακός επικράτησε της Κέρκυρας (Λεβαδειακός – Κέρκυρα 2-0).