Ο ΠΑΟ διασώθηκε στη Λαμία – Ο Ολυμπιακός περιμένει τον ΠΑΟΚ Χάρη στο γκολ του Μολίνς στο 85’ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» και να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από την Λαμία.

0
38

Οι «πράσινοι» που ήταν κάκιστοι στο πρώτο ημίχρονο, έδωσαν μόνοι τους το προβάδισμα στους γηπεδούχους με το αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στο 37ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη του Παναθηναϊκού και έδειχναν πως θα φύγουν νικητές από το ματς, ωστόσο το πλασέ του Μολίνς «μοίρασε» τους βαθμούς για τις δύο ομάδες.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα (61΄ Κουτρομάνος), Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι (66΄ Καραγιάννης), Ακόστα, Βάντερσον (87΄ Ντακόλ), Βασιλαντωνόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος (71΄ Πίσπας), Χουλτ, Ρέις (46΄ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Χίλιεμαρκ, Λουντ (63΄ Καμπέσας), Μολίνς

Μετά από 4 αγωνιστικές η Κέρκυρα επέστρεψε στις νίκες, καθώς οι «Φαίακες» με το γκολ του Νούνες στο 79΄ επικράτησαν με 1-0 του Παναιτωλικού, στο δεύτερο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη ήταν τελικά αυτή που την κατάκτησε. Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη είχαν τρεις σημαντικές στιγμές για να σκοράρουν στο πρώτο μέρος, με κυριότερη το δοκάρι του Παμλίδη στο 17΄, μετά από σέντρα του Επστάιν. Ο ίδιος παίκτης (Παμλίδης) δεν κατάφερε να βρει δίχτυα ούτε στο 11΄, όταν νικήθηκε από τον Κυριακίδη μετά την κεφαλιά που επιχείρησε από τη μεταβίβαση του Ζορμπά. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία για τους «Φαίακες» στο 32΄. Ο Κυριακίδης, όμως, με σωτήρια επέμβαση στη γραμμή της εστίας του απέκρουσε το πλασέ του Γκόμες που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στην επανάληψη να πιέζουν τον Παναιτωλικό που… ψαχνόταν στον αγωνιστικό χώρο. Στη μοναδική αξιόλογη επιθετική τους προσπάθεια στο ματς, οι Αγρινιώτες «άγγιξαν» το γκολ στο 67΄, με τον Γιαννακόπουλο να νικά τον Κλέσιο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Νωρίτερα (65΄) ο Επστάιν αστόχησε από πλεονεκτική θέση, όπως και ο Παμλίδης στο 75΄. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 79΄ με την «χρυσή αλλαγή» του Βοσνιάδη, Φάμπιο Νούνες, να στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Κυριακίδη (1-0) και να κρίνει το ματς.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκόμες, Σιόντης, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Αρτυματάς, Σπίνουλας, Ζορμπάς (73΄ Μπαλάφας), Ιωάννου, Επστάιν (66΄ Νούνες), Παμλίδης (88΄ Μπάουμαν)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Πάρρας (49΄ Ρότσα), Μαρινάκης (74΄ Μύγας), Μόρας, Μιχάι, Μπράβο, Μάζουρεκ, Ρόσα, Μάρκος Πάουλο, Μοράρ, Ντίας (59΄ Κλέσιο)

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στη Λιβαδειά η τοπική ομάδα και ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Με το τελικό 1-1 που διαμορφώθηκε με τα τέρματα των Κόντε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και Γιακουμάκη στο 63ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας και παρέμειναν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης του Λεβαδειακού, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ που θα τους χάριζε τους τρεις βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για τη φάση του 73ου λεπτού: μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαυροπάνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής Τσαμούρης ακύρωσε το γκολ, καταλογίζοντας φάουλ του Τζημόπουλου μακριά από τη μπάλα.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν, ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Φαβάρο (46΄ Μπελγκαζουανί), Νιασέ, Μητρόπουλος, Μπραντάο, Τριποτσέρης, Τόνι Σίλβα (46΄ Γιακουμάκης), Γιουσούφ, Λεονάρντο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος (87΄ Μανθάτης), Κοντέ, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς (77΄ Νικολιάς), Χαλκιαδάκης (87΄ Σολτάνι).

**Χωρίς τους Φιγκέιρας και Μποτία θα υποδεχθεί ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ, την Κυριακή (20:30) στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης», στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» δεν μπορεί να υπολογίζει στον Πορτογάλο ακραίος μπακ καθώς ταλαιπωρείται από ένα ελαφρύ διάστρεμμα στην ποδοκνημική. Ωστόσο, ο Τάκης Λεμονής αποφάσισε να ξεκουράσει τον Ισπανό κεντρικό αμυντικό, που πρόσφατα επέστρεψε από τον τραυματισμό του και επιβαρύνθηκε με το πολύ δύσκολο 90λεπτο κόντρα στην Μπαρτσελόνα για το Champions League.

Από την αποστολή απουσιάζουν επίσης οι τραυματίες Εμενίκε, Σεμπά και Μπεν. Στη διάθεση του Λεμονή βρίσκονται οι Ανδρούτσος, Καρσελά, Χουτεσιώτης, Σισέ, Τζούρτζεβιτς, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Φορτούνης, Ζιλέ, Καπίνο, Ανσαριφάρντ, Κούτρης, Μάριν, Νικολάου, Οτζίτζα, Πάρντο, Προτό, Ρομαό, Βούκοβιτς, Ζντιέλαρ.