Είχε Ζαμπά ο ΠΑΟΚ και διέλυσε 1-4 την Μπάτε Μπορίσοφ – Ναυάγιο ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο

0
279

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σαν σίφουνας στην Borisov Arena, σκόραρε τρεις φορές σε 17′ με τους Πρίγιοβιτς και Ζαμπά (δις) και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη για τη δεύτερη αγωνιστική του Europa League.

Οι Λευκορώσοι μείωσαν προσωρινά στο 61′ με τον Σκάβις και ο Πέλκας διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τον Δικέφαλο του Βορρά. Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Λέο Ζαμπά που σκόραρε δύο γκολ και έφτιαξε τα άλλα δύο, δίνοντας έτσι στον ΠΑΟΚ σημαντικό προβάδισμα για τη μάχη της δεύτερης θέσης με την Μπάτε, πίσω από το φαβορί Τσέλσι.

Ο ΠΑΟΚ, σε ένα καθοριστικό παιχνίδι όπως το αποψινό με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, ήταν εντυπωσιακός. Πέτυχε τέσσερα γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λέο Ζαμπά. Ο Βραζιλιάνος αφού χόρεψε Σάμπα τους Λευκορώσους, βρήκε δύο φορές δίχτυα (11′ και 17′) ενώ έβγαλε και δύο ασίστ στα τέρματα που πέτυχαν οι Πρίγιοβιτς (7′) και Πέλκας (73′). Ο Δικέφαλος έκανε μια σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα που θα διεκδικούσε τη δεύτερη θέση στους ομίλους τους Europa League. Επόμενος αντίπαλος ο Απόλλωνας Σμύρνης στο γήπεδο της Τούμπας. Το τελευταίο ματς από μια σειρά δύσκολων και απαιτητικών αναμετρήσεων.

Ο Αλεξέι Μπάχα ξεκίνησε την αναμέτρηση σε σχηματισμό 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σχερμπίτσκι, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αλεξέι Ρίος, αριστερά ο Μαξίμ Βολόντκο, ενώ στο κέντρο της άμυνας οι Φιλιπένκο και Πολιάκοφ. Τριάδα στο χώρο του κέντρου ήταν οι Μπάγκα, Ντράγκουν, και Γιαμπλόνσκι. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Ιβάνιτς και στα αριστερά ο Στάσεβιτς, ενώ τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Τουόμινεν.

Χωρίς πολλές και σημαντικές αλλαγές στην αρχική του 11αδα παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ξεκίνησε το καθοριστικό παιχνίδι με τους Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Τόσκα. Στο κέντρο με το γνωστό δίδυμο Μαουρίσο και Κάνιας. Στις πτέρυγες οι Λημνιός δεξιά και Ζαμπά αριστέρα. Στον άξονα ο Πέλκας και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς.

Γκολ από τα αποδυτήρια

Ιδανικό ξεκίνημα είχε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με την ΜΠΑΤΕ που ούτε ο Ράζβαν Λουτσέσκου θα περίμενε απόψε στο «Borisov arena». Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με δύο τέρματα από τα αποδυτήρια βάζοντας τις βάσεις για μια νίκη στη δεύτερη αγωνιστική του Europa League. Μόλις στο 6ο λεπτό ο «killer» του Δικέφαλου Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς βγήκε δίχτυα με κεφαλιά. Μετά από σέντρα του Ζαμπά από τα αριστερά, ο Σέρβος βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι πιάνοντας μια γυριστή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το δεύτερο τέρμα με τον Λέο Ζαμπά. Στο 11ο λεπτό ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια από τα αριστερά πέρασε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στον Φιλιπένκο γράφοντας το 2-0.

Τους χόρεψε Σάμπα

Ο Δικέφαλος που είχε σε τρομερά κέφια τον Λέο Ζαμπά κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο του αγώνα! Ο Βραζιλιάνος επιθετικός που έκανε ότι ήθελε την δεξιά πλευρά της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 17′. Ο Μαουρίσιο που έβγαλε μια πανέμορφη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ έδωσε στον Ζαμπά με τον τελευταίο να πατάει περιοχή και με πανέμορφο πλασέ έκανε το 3-0.

Το διαχειρίστηκε ξεκούραστα

Με την αναμέτρηση να έχει ήδη κριθεί, οι ασπρόμαυροι έκαναν μέχρι και το τέλος του αγώνα μια πολύ σωστή διαχείριση. Οι ποδοσφαιριστές του Ραζβάν Λουτσέσκου, όποτε ήθελαν έφταναν με ευκολία στα καρέ του Σχερμπίτσκι, κυρίως από την αριστερή πλευρά. Οι Μαουρίσιο και Κάνιας είχαν αρκετά κλεψίματα και πολλές κάθετες πάσες βάζοντας και τους υπόλοιπους παίκτες στο παιχνίδι.

Στον πάγκο ο Σαββίδης

Ο Ιβάν Σαββίδης αποφάσισε να αφήσει τον χώρο που είχαν παραχωρήσει οι άνθρωποι της ΜΠΑΤΕ για να φιλοξενηθούν τα στελέχη του ΠΑΟΚ. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ βρέθηκε κοντά στον πάγκο της ομάδας και παρακολούθησε από εκεί την αναμέτρηση. ο Σαββίδης και στα τρία τέρματα του Δικεφάλου τα πανηγύρισε μαζι με την υπόλοιπη ομάδα.

Μπήκε δυνατά και σκόραρε 1-3

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές συνέχισαν με τους παίκτες που ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να βγουν μπροστά μη έχοντας να χάσουν τίποτα. Στο 51′ είχαμε την πρώτη χαμένη ευκαιρία για την ΜΠΑΤΕ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ρίος. Δέκα λεπτά αργότερα οι Λευκορώσοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Σκάβις ο οποίος στην πρώτη του επαφή βρήκε δίχτυα. Μετά από σέντρα του Στάσεβιτς από τα αριστερά ο Σκάβις, πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στον ώμο του Κρέσπο και να καταλήγει στην γωνία του Πασχαλάκη που έπεσε στη γωνία του για το 3-1.

Game over με το 1-4

Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Πέλκα. Μετά από ωραίο συνδυασμό μεταξύ Μάτος και Ζαμπά, ο τελευταίος βρήκε σε μια γρήγορη αντεπίθεση. Πλησιάζοντας στην περιοχή της ΜΠΑΤΕ «έσπασε» τη μπάλα για τον Πέλκα με τον διεθνή μέσο με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Σχερμπίτσκι.

Το αφιέρωσε στους αδικοχαμένους οπαδούς

Ο Δημήτρης Πέλκας μετά το γκολ που πέτυχε το πανηγύρισε μαζί με τους συμπαίκτες του σαν μια παρέα. Στη συνέχεια ο διεθνής μέσος σήκωσε το κεφάλι του και τα χέρια του προς τον ουρανό αφιερώνοντας το γκολ στα αετόπουλα που έφυγαν από την ζωή πριν από 19 χρόνια στην κοιλάδα των Τεμπών. Μάλιστα όπως δημοσίευσε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στις φανέλες της ομάδας, υπήρχε η ημερομηνία από το τραγικό δυστύχημα (04/10/1999).

Ο Δικέφαλος «άγγιξε» και ένα πέμπτο γκολ, στο 89ο λεπτό. Μετά από ωραία ενέργεια του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, έπιασε ένα δεξί πλασέ με τη μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δυο δοκαριών.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ – ΠΑΟΚ 1-4

Γκολ: Σκάβις 61′ – Πρίγιοβιτς 7′, Ζαμπά 11′, 17′, Πέλκας 73′

Κίτρινες: Βολόντκο

Κόκκινες:-

Γήπεδο: Borisov Arena

Διαιτητής: Ρόμπερτ Σέργκενχοφερ (Αυστριακός)

Βοηθοί: Μάρκους Γκούτσι και Ρόλαντ Ρίεντελ

Επιπρόσθετοι: Μάρκους Χάμετερ και Ρενέ Άισνερ

Τέταρτος διαιτητής: Αντρέας Βίτσνινγ

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Σχερμπίτσκι, Ρίος, Βολόντκο, Φιλιπένκο, Πολιάκοφ, Μπάγκα, Ντράγκουν (72′ Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Ιβάνιτς, Στάσεβιτς (76′ Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59′ Σκάβις).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Μαουρίσιο, Πέλκας, Λημνιός (70′ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (85′ Βιερίνια), Πρίγιοβιτς (76′ Ακπομ).

Μιλαν – Ολυμπιακός 3-1

Tώρα είναι η στιγμή που πρέπει να αποφασίσεις πως θες να δεις το ποτήρι. Μισογεμάτο σημαίνει ότι ικανοποιήθηκες από την εμφάνιση και κρατάς τα πρώτα εβδομήντα λεπτά. Μισοάδειο, σκέφτεσαι ότι είναι αποτυχία να χάσεις από την Μίλαν με 3-1 ύστερα από τέτοια εμφάνιση. Σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός δεν ηττήθηκε από την Μίλαν ως συνέπεια κάποιας καταφανούς ανωτερότητας της ιταλικής ομάδα. Ηττήθηκε από συγκεκριμένα αμυντικά λάθη που έγιναν από συγκεκριμένους παίκτες.

Στο παιχνίδι με την Μπέτις στο γήπεδό τους, οι ερυθρόλευκοι αναγκάστηκαν να περιοριστούν σε παθητικό ρόλο και να αμυνθούν παραδίδοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στην ισπανική ομάδα. Στο Σαν Σίρο έπαιξαν με διάθεση να επιτεθούν και να επιβάλλουν εκείνοι τον ρυθμό τους. Κι είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός παίζει εκτός έδρας παιχνίδι στην Ευρώπη και έχει τόσο καλή κυκλοφορία της μπάλας και υψηλά ποσοστά κατοχής. Ούτε αμηχανία ούτε πανικός. Ομάδα οργανωμένη που κατάφερνε να αποσβένει την πίεση της Μίλαν γιατί κυκλοφορούσε την μπάλα και δεν επέτρεπε στους Ιταλούς να βγάζουν την μια επίθεση μετά την άλλη.

Τουναντίον, αυτή η σπουδαία κυκλοφορία έδινε την δυνατότητα στους ερυθρόλευκους να βγαίνουν σε θέση βολής και να προηγηθούν με την σπουδαία σέντρα του Κούτρη και την κίνηση του Γκερέρο να ξεμαρκαριστεί μέσα στην περιοχή και να πιάσει την φαλτσαριστή κεφαλιά που ήταν αδύνατο να βγάλει ο Ρέινα. Κι ενώ θα περίμενε κανείς να οπισθοχωρήσει πιεζόμενος ο Ολυμπιακός, για να περιφρουρήσει τα κεκτημένα, εξακολούθησε να ελέγχει το παιχνίδι και να βγάζει οργανωμένες επιθέσεις που θορυβούσαν την άμυνα της ομάδας του Γκατούζο.

Το υποδειγματικό παιχνίδι της ομάδας του Πέδρο Μάρτινς υπονομεύτηκε από στιγμιαία λάθη της άμυνας που δεν έχουν να κάνουν γενικά με την ανασταλτική λειτουργία αλλά με ατομικά λάθη που στοίχισαν. Σε εγχώριες και με ομάδες μειωμένης δυναμικότητας δεν θα στοίχιζαν και ίσως να μην τα καταγράφαμε σαν τέτοια.

Σε αυτό το επίπεδο και με αυτή την ομάδα είναι περίπου σίγουρο ότι αν δεν τραβηχτείς έγκαιρα για να βγάλεις οφσάιντ τον Κρουτόνε, τότε είναι περίπου βέβαιο ότι ο Ροντρίγκες θα τον σημαδέψει σωστά και ο ίδιος θα πιάσει την κεφαλιά εκεί που δεν θα μπορεί να την κατεβάσει ο τερματοφύλακας. Κι ο Σισέ δεν τον έβγαλε οφσάιντ. Ούτε φρέναρε τον ο Ιγκουαίν δεχόταν την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Τσαλχάνογλου τον οποίο άφησαν να κάνει ανενόχλητος μια κούρσα ο Φετφατζίδης και ο Τοροσίδης.

Θα αναλογιστεί κανείς, πως συμβαίνουν αυτά τα πράγματα στο ποδόσφαιρο. Όταν όμως συμβαίνουν εις βάρος σου τότε τα περιθώρια να αντιδράσεις είναι περιορισμένα . Και ο Ολυμπιακός δεν αντέδρασε. Εφυγε ηττημένος από το Μιλάνο σε μια πολύ καλή εμφάνιση. Κι αν στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ λέγαμε ότι προδόθηκε από την άσφαιρη επίθεσή του για την ήττα στο Μιλάνο μπορούμε να λέμε ότι τον πρόδωσαν τα στιγμιαία λάθη των αμυντικών του….

Κατά τα λοιπά, ο Ολυμπιακός έχει να ποντάρει στον Γκιγιέρμε που είναι έτοιμος να μπει στην εντεκάδα , στον Τουρέ που έλαμψε με κάποιες (όχι λίγες) ενέργειές του, στον Νάτχο που είναι ιδανικός στην προώθηση της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού και τον Σα που είναι ένας αξιόπιστος τερματοφύλακας. Επιθετικά και ο Κούτρης ήταν στα περσινά υψηλά στάνταρ.  Ο Σισέ ενθουσιάζει μέχρι την στιγμή που θα ρίξει μια στην καρδάρα με το γάλα και ο Ναουέλ θέλει ιδιαίτερα μαθήματα πάνω στην τακτική.

Επικές ανατροπές

Να ξεκινήσουμε από την ανατροπή της Σπόρτινγκ Λισαβόνας με δύο γκολ στις καθυστερήσεις; Το Σπάρτακ Μόσχας-Βιγιαρεάλ με τους Ρώσους να ισοφαρίζουν δύο φορές, να κάνουν το 3-2 και τους Ισπανούς να απαντάνε με… «μπάζερ μπίτερ» ; Τον Απόλλωνα Λεμεσού που επέστρεψε από το 0-2 της Μαρσέιγ; Η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ ήταν απλώς επική.

Μετά το «διπλό» στην πρεμιέρα επί της Μαρσέιγ, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε άνετα με 4-1 της Λάτσιο, που από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αγωνιζόταν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Μπάστα στο 45΄+3) κι από το 59΄ με 9, μετά την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Κορέα.

Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα της Μαρσέιγ, αλλά στο 46΄ έδωσε την θέση του στον Ζερμέν. Η γαλλική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, αν και προηγήθηκε με 2-0 του Απόλλωνα Λεμεσού. Οι Κύπριοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν (2-2) πανηγυρίζοντας δικαιολογημένα την επιτυχία τους.
Η έκπληξη της 2ης αγωνιστικής έγινε στο Κράσνονταρ, όπου η τοπική ομάδα υποχρέωσε τη Σεβίλη στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση (2-1) αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Ανδαλουσιάνους.
Στο πιο συγκλονιστικό ματς της βραδιάς, Σπαρτάκ Μόσχας και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3. Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε 2-1, οι Ρώσοι «γύρισαν» το ματς και μπήκαν μπροστά με 3-2, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντι Καθόρλα ισοφάρισε με πέναλτι.

1ος όμιλος

Ζυρίχη – Λουντογκόρετς 1-0 (84΄ Πάλσον)

Λεβερκούζεν – ΑΕΚ Λάρνακας 4-2 (44΄ Χάβερτς, 49΄,88΄ Αλάριο, 90΄+2 Μπραντ – 25΄ Τρικόφσκι, 90΄+1 Ράσπας)

Βαθμολογία

1. Λεβερκούζεν 6 (7-4)
2. Ζυρίχη 6 (2-0)
3. Λουντογκόρετς 0 (2-4)
4. ΑΕΚ Λ. 0 (2-5)

2ος όμιλος

Σάλτσμπουργκ – Σέλτικ 3-1 (56΄,73΄πεν. Νταμπούρ, 61΄ Μιναμίνο – 2΄ Εντουαρντ)

Ρόζενμποργκ – Λειψία 1-3 (79΄ Τζεμπαλί – 12΄ Ογκουστίν, 54΄ Κονατέ, 61΄ Κούνχα)

Ζενίτ – Σλάβια Πράγας 1-0 (80΄ Κοκόριν)

Μπορντό – Κοπεγχάγη 1-2 (84΄ Σανκαρέ – 42΄ Σωτηρίου, 90΄+2 Σκοβ)

Βαθμολογία

1. Κοπεγχάγη 4 (3-2)
2. Ζενίτ 4 (2-1)
3. Σλάβια Π. 3 (1-1)
4. Μπορντό 0 (1-3)

4ος όμιλος

Αντερλεχτ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-2 (19΄ Χαϊροβιτς, 68΄ Γκόγιακ)

Φενέρμπαχτσε – Σπάρτακ Τρνάβα 2-0 (52΄,69΄ Σλιμανί)

Βαθμολογία

1. Ντιναμό Ζ. 6 (6-1)
2. Φενερμπαχτσέ 3 (3-4)
3. Σπαρτάκ Τ. 3 (1-2)
4. Άντερλεχτ 0 (0-3)

5ος όμιλος

Καραμπάχ – Αρσεναλ 0-3 (4΄ Παπασταθόπουλος, 53΄ Σμιθ-Ρόου, 80΄ Γκεντουζί)

Βόρσκλα – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-2 (10΄ Κούλαχ – 90΄ Μοντέρο, 90΄+3 Καμπράλ)

Βαθμολογία

1. Άρσεναλ 6 (7-2)
2. Σπόρτινγκ Λ. 6 (4-1)
3. Βόρσκλα 0 (3-6)
4. Καραμπάχ 0 (0-5)

6ος όμιλος

Μίλαν – Ολυμπιακός 3-1 (70΄,79΄ Κουτρόνε, 76΄ Ιγκουαΐν – 14΄ Γκερέρο)

Μπέτις – Ντουντελάνζ 3-0 (57΄ Σανάμπρια, 80΄ Λο Σέλσο, 88΄ Τέγιο)

Βαθμολογία

1. Μίλαν 6 (4-1)
2. Μπέτις 4 (3-0)
3. Ολυμπιακός 1 (1-3)
4. Ντουντελάνζ 0 (0-4)

7ος όμιλος

Ρέιντζερς – Ραπίντ Βιένης 3-1 (44΄,90΄+4 Μορέλος, 84΄πεν. Ταβερνιέ – 42΄ Μπερίσα)

Σπάρτακ Μόσχας – Βιγιαρεάλ 3-3 (34΄πεν, 82΄ Ζε Λουίς, 85΄ Μελγκαρέχο – 13΄ Εκαμπί, 49΄ Φορνάλς, 90΄+6 πεν. Καθόρλα)

Η βαθμολογία

1. Ρέιντζερς 4 (5-3)
2. Ραπίντ Βιέννης 3 (3-3)
3. Βιγιαρεάλ 2 (5-5)
4. Σπαρτάκ Μόσχας 1 (3-5)

8ος όμιλος

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης – Λάτσιο 4-1 (4΄,90΄+4 Ντα Κόστα, 28΄ Κόστιτς, 53΄ Γιόβιτς – 23΄ Παρόλο)

Απόλλων Λεμεσού – Μαρσέιγ 2-2 (74΄ Μάρκοβιτς, 90΄+1 Ζελάγια – 50΄ Παγιέ, 67΄ Λουίς Γκουστάβο)

1. Άιντραχ Φρανκφούρτης 6 (6-2)
2. Λάτσιο 3 (3-5)
3. Μαρσέιγ 1 (3-4)
4. Απόλλων Λεμεσού 1 (3-4)

9ος όμιλος

Σάρπσμποργκ – Γκενκ 3-1 (6΄,63΄ Μόρτενσεν, 54΄ Ζακαριάσεν – 49΄ Τροσάρ)

Μάλμε – Μπεσίκτας 1-0 (53΄ αυτ. Ερκίν, 76΄πεν. Ρόζενμπεργκ)

Βαθμολογία

1. Μπεσίκτας 3 (3-3)
2. Γκενκ 3 (3-3)
3. Μάλμε 3 (2-2)
4. Σάρπσμποργκ 3 (4-4)

10ς όμιλος

Σταντάρ Λιέγης – Ακχισάρ 2-1 (17΄ Εμόντ, 40΄ Ντιενεπό – 32΄ Αγίκ)

Κράσνονταρ – Σεβίλη 2-1 (72΄ Περέιρα, 88΄ Οκριασβίλι – 43΄ Νολίτο)

1. Κράσνονταρ 6 (3-1)
2. Σεβίλλη 3 (6-3)
3. Σταντάρ Λ. 3 (3-6)
4. Ακχισάρ 0 (1-3)

11ος όμιλος

Γιάμπλονετς – Ντιναμό Κιέβου 2-2 (33΄ Χοβόρκα, 81΄ Τράβνικ – 8΄ Τσιγκάνκοφ, 15΄ Γκαρμάς)

Αστάνα – Ρεν 2-0 (64΄ Ζαϊνούντινοφ, 90΄+1 Τομάσοφ)

1. Αστάνα 4 (4-2)
2. Ρεν 3 (2-3)
3. Ντιναμό Κ. 2 (4-4)
4. Γιάμπλονετς 1 (3-4)

12ος όμιλος

Τσέλσι – Βίντι 1-0 (70΄ Μοράτα)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – ΠΑΟΚ 1-4 (61΄ Σκάβις – 6΄ Πρίγιοβιτς, 11΄, 17΄ Ζαμπά, 73΄ Πέλκας)