Θρίαμβος της Μπεσίκτας με 4-1 που με 10 παίκτες,πέταξε νοκ-άουτ τον ΟΣΦΠ

- in ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Rate this post

Ο Ολυμπιακός ήταν…γατάκι του καναπέ στην Πόλη. Πολύ…μικρός και λίγος,για να πάρει την πρόκριση στους “8” του Europa Leaque. Ακομη και οταν η Μπεσίκτας έπαιξε για 1,5 σχεδόν ημίχρονο με 10 παίκτες,ο Ολυμπιακός ήταν (παρκαρισμένος) κάπου στις…αποβάθρες του λιμανιού. Ο δε Λεάλι,τραγικός – χάρισε τα δυο απο τα 4 γκολ(και ενα στον Πειραιά,μας κάνουν τρία γκολάκια δωράκι απο τον πορτιέρο του Ολυμπιακού). Παρότι έπαιξε για πάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την Ευρώπη για φέτος, χάνοντας με 4-1 στην έδρα της Μπεσίκτας.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν να προηγούνται από νωρίς με 2-0, χάρη στα γκολ των Αμπουμπακάρ (10’) και Μπάμπελ (22’), ωστόσο η αποβολή του πρώτου και η μείωση του σκορ από τον Ελιουνούσι (31’), έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Βασίλη Βούζα να διεκδικήσει – θεωρητικά βέβαια – την πρόκριση.

Η εικόνα των Πειραιωτών στην επανάληψη ήταν όμως τραγική εως απογοητευτική και η Μπεσίκτας όχι μόνο πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα, αλλά μετέτρεψε τη νίκη της σε θρίαμβο, φτάνοντας στο τελικό 4-1 με τους Μπάμπελ (75’) και Τοσούν (84’).

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης από την πλευρά των «ερυθρολεύκων» φέρει πάντως, ο γκολκίπερ Νίκολα Λεάλι, ο οποίος είχε κακές αντιδράσεις και στα δύο γκολ του Ολλανδού εξτρέμ.